reforma justície - 20 rokov spiaca bohyňa

Autor: Miroslav Kadúc | 17.10.2015 o 8:02 | (upravené 17.10.2015 o 14:06) Karma článku: 18,67 | Prečítané:  1374x

Ak by bola naša justícia chirurgom, mohlo by sa zdať, že reže príliš pomaly, a o to viac presne. Zohavených pacientov však pribúda. Zákazníkov ubúda.   

Výsledky VIA IURIS - keď 74 % ľudí súdnictvu a súdom neverí a úplne im veria len dvaja zo 100, pomerne presne zrkadlia nálady verejnosti, zákazníkov. Harabínovské „čo sa čudujete, veď po súde je polovica ľudí vždy nespokojná“, nielenže neplatí, plíživo sa preklápa na stranu, kde ju nechce nik. Už ani ten „biznismen“, ktorému chcú zakázať schránky. 

Lebo pre tých,  ktorí na vlastnej koži pocítili liknavosť švihu meča slovenskej justície, nie je prekvapením ani tuposť jeho ostria, nehovoriac o úpenlivom pohľade do mešca slovenských zemepánov. Veľké ryby odplávajú. Buď ich sami prepustíme, alebo sa ani nedostanú pred súd. Strácať slová pri žalostnej vymožiteľnosti pohľadávok z obchodného styku snáď potreba nie je.

Situácia je zlá, no nie až tak zlá, ako sa javí. Pretože justíciu, ktorá drží namiesto váh a meča v ruke samopal a namiesto pásky cez oči má na ušiach tmavomodrý tlmič zvuku, brať vážne nie je možné. Na každodennú prácu poctivých sudcov s výsledkami dopadá nemiznúci tieň bývalého predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady zároveň. Pritom, ak predstavu našich občanov o súdoch aj naďalej formujú Harabinove žaloby a posmešné bonmoty, a súdne varieté v podobe Súdnej siene má byť obrazom reality, je naivné dúfať v pozitívny posun vo vnímaní súdov a sudcov.

Je teda na nás, na politikoch, či poskytneme justícii pomocnú ruku, alebo ju necháme padať do hlbokého bahna ďalšie veky. Zmena k lepšiemu sa okrem zabezpečenia dostatočného financovania musí nevyhnutne opierať o trvalé, udržateľné a hlavne hodnotové piliere:

  1. Spravodlivosť musí byť realitou, nie ilúziou – musia ju napĺňať skutočné činy a rozhodnutia. Klišé, ktoré nemôže byť na inom, ako na prvom mieste. Pritom pokrivený obraz verejnosti nesmie znamenať surfovaciu vlnu pre politikov, práve naopak, je na nich, aby vytvorili možnosť prezentovať pozitívne výsledky. A tých je, dámy a páni, ďaleko viac, ako tých negatívnych. Je potrebné, aby občania dostávali aj kladné, inšpiratívne a podnetné informácie zo siení spravodlivosti – obraz justície musí byť znova namaľovaný, tentokrát však reálnymi farbami, nielen depresívnymi sivými.
  2. Akýkoľvek systém je len tak dobrý, ako dobrí sú ľudia v ňom. Počnúc výberom sudcov a súdnych úradníkov, cez ich vzdelávanie, končiac hodnotením práce a dôsledným vyvodzovaním zodpovednosti pri pochybeniach. Špeciálne pre súdnych úradníkov musí byť primárnou ich ochrana a kariérny rast, nie zastrašovanie a stagnácia.
  3. Manažment súdov na základe objektívnych dát musí byť samozrejmosťou, na metódu omyl-pokus už nie je priestor. Ročne platíme za prieťahy takmer milión eur. Ako je v modernom štáte možné, ak dlhodobo existujú preťažené súdy, kde sú prieťahy nadpriemerné - je vybavených menej vecí ako príde (napr. OS Bratislava I, OS Piešťany), a zároveň ich protipól, kde ich vybavia v úplne opačnom garde (napr. OS Košice-okolie, OS Nové Zámky)?

Otázka zmeny však nestojí len pred politikmi, sudcovia nesmú zostať bokom. Ak nevytesnia a neizolujú čierne ovce príkladnou prácou a profesnými postojmi, len ťažko im pomôže zmena pravidiel, pretože čím iným sú krajiny bez spravodlivosti, ak nie veľkým lúpežníctvom?“ (Aurelius Sanctus Augustinus)

mk

PS: Konkrétny program bude predstavený v najbližších dňoch. Týmto zároveň ďakujem všetkým spolupracovníkom (predovšetkým Tomášovi Meszárošovi) za pomoc pri tvorbe, dnes už viac ako 7000 slovnej ponuky pre konečne spravodlivú a rýchlu justíciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?