Kto hovorí, že Slovensko je na tom lepšie ako jeho susedia, je ...

Autor: Miroslav Kadúc | 18.1.2014 o 10:43 | (upravené 18.1.2014 o 13:01) Karma článku: 17,07 | Prečítané:  2795x

... buď klamár alebo súdruh. Kiež by som mohol komentovať lepšie správy... Verejné tajomstvo „nedá sa, nevieme, nechceme“ však nie a nie pustiť. Smer, ktorý dala vládna strana Slovensku je zlý. Čísla nezvyknú klamať. Podľa ministra hospodárstva Malatinského sa síce dá s kritériami pohrať, no to by sa v nasledujúcich porovnaniach musel proti nám spiknúť celý svet. Slovensko sa totiž v kľúčových oblastiach prepadá vo všetkom, v čom sa dá. V európskom i svetovom meradle. Posúvame sa nižšie, stále viac a viac. Stačí sa pozrieť na zopár základných rebríčkov v oblastiach ekonomiky, či justície.

Mimoriadne znepokojivé je nedávne hodnotenie indexu ekonomickej slobody nadácie Heritage a renomovaného denníka Wall Street Journal. V rebríčku indexov ekonomickej slobody, ktorý do značnej miery pozitívne ovplyvňuje prosperitu krajiny, obsadilo Slovensko 57. priečku. Za susedmi Rakúskom (24.), Českou republikou (26.), Poľskom (50.) a Maďarskom (51.) sme viac či menej zaostali. Pre objektívnosť je treba dodať, že ide o súhrn dát za rok 2012 (ich zber bol ukončený v septembri 2013). Aj tu sa ukazuje, aký vplyv na život v našej krajine má idiotský pseudo-sociálny prístup v podobe zvyšovania daní, neustáleho zadlžovania verejnej správy, či množstva negatívnych zmien v Zákonníku práce, ktoré sa udiali za posledné dva roky, a to všetko celkom samozrejme bez toho, aby ako protiváha bola čo i len myšlienka systémového a hlavne dlhodobo udržateľného hospodárenia. Nehovoriac o tom, že neustálymi legislatívnymi zmenami sme pre veľkých investorov nepredvídateľní. Potom sa, dozaista z púhej „nevyhnutnosti“, protežujú investori „vyvolení“, prípadne tí, ktorých je treba lákať na dotácie až príliš štedré. Tie by prirodzene mohli tiecť do domáceho poľnohospodárstva, podpory slovenských malých a stredných podnikateľov, dotácií inovatívnych mladých ľudí... mohli by, ale žiaľ netečú, treba počkať na nové voľby.

Pre porovnanie, tu sú ďalšie výsledky Slovenska z roku 2013:

Svetová banka

správa Doing Business 2014

(podnikateľské prostredie)

SR - 49. miesto (pokles o 6), pred nami Rwanda, Macedónsko, Gruzínsko,...

- kategória ochrana investorov

SR – 115. miesto

- kategória zakladanie firiem

SR – 108. miesto (pokles o 28 priečok)

- kategória cezhraničný obchod

SR – 108. miesto

Svetové ekonom. fórum

rebríček konkurencieschopnosti

SR – 78. miesto (pokles o 7)

Svet. ekonom. fórum

rebríček nezávislosti súdnictva

(článok, správu v .pdf dohľadávam, zavesím dodatočne)

SR - 115. miesto (zo 144 krajín!)

OECD

výdavky do sociálnej oblasti

(sociálna podpora)

SR 17,9 % HDP (druhé najhoršie umiestnenie v rámci EÚ), Česko 21,8 %, Rakúsko 28,3 %, Francúzsko 33 %, horšie ako Slovensko je už len Estónsko so 17,7 %

Najmä posledné porovnania považujem za bonbónik na populistickej torte – keďže u nás má vláda pečať Smeru - sociálna demokracia, ktorá zo Slovenska vytvára najviac sociálny štát v galaxii a prosperitu drží pevne v rukách.

A keď už Estónsky minister financií povie, že by nechcel dopadnúť ako Slovensko, je niečo zle priatelia, nielen sústavne zhoršujúce štatistiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?