Kto hovorí, že Slovensko je na tom lepšie ako jeho susedia, je ...

Autor: Miroslav Kadúc | 18.1.2014 o 10:43 | (upravené 18.1.2014 o 13:01) Karma článku: 17,07 | Prečítané:  2793x

... buď klamár alebo súdruh. Kiež by som mohol komentovať lepšie správy... Verejné tajomstvo „nedá sa, nevieme, nechceme“ však nie a nie pustiť. Smer, ktorý dala vládna strana Slovensku je zlý. Čísla nezvyknú klamať. Podľa ministra hospodárstva Malatinského sa síce dá s kritériami pohrať, no to by sa v nasledujúcich porovnaniach musel proti nám spiknúť celý svet. Slovensko sa totiž v kľúčových oblastiach prepadá vo všetkom, v čom sa dá. V európskom i svetovom meradle. Posúvame sa nižšie, stále viac a viac. Stačí sa pozrieť na zopár základných rebríčkov v oblastiach ekonomiky, či justície.

Mimoriadne znepokojivé je nedávne hodnotenie indexu ekonomickej slobody nadácie Heritage a renomovaného denníka Wall Street Journal. V rebríčku indexov ekonomickej slobody, ktorý do značnej miery pozitívne ovplyvňuje prosperitu krajiny, obsadilo Slovensko 57. priečku. Za susedmi Rakúskom (24.), Českou republikou (26.), Poľskom (50.) a Maďarskom (51.) sme viac či menej zaostali. Pre objektívnosť je treba dodať, že ide o súhrn dát za rok 2012 (ich zber bol ukončený v septembri 2013). Aj tu sa ukazuje, aký vplyv na život v našej krajine má idiotský pseudo-sociálny prístup v podobe zvyšovania daní, neustáleho zadlžovania verejnej správy, či množstva negatívnych zmien v Zákonníku práce, ktoré sa udiali za posledné dva roky, a to všetko celkom samozrejme bez toho, aby ako protiváha bola čo i len myšlienka systémového a hlavne dlhodobo udržateľného hospodárenia. Nehovoriac o tom, že neustálymi legislatívnymi zmenami sme pre veľkých investorov nepredvídateľní. Potom sa, dozaista z púhej „nevyhnutnosti“, protežujú investori „vyvolení“, prípadne tí, ktorých je treba lákať na dotácie až príliš štedré. Tie by prirodzene mohli tiecť do domáceho poľnohospodárstva, podpory slovenských malých a stredných podnikateľov, dotácií inovatívnych mladých ľudí... mohli by, ale žiaľ netečú, treba počkať na nové voľby.

Pre porovnanie, tu sú ďalšie výsledky Slovenska z roku 2013:

Svetová banka

správa Doing Business 2014

(podnikateľské prostredie)

SR - 49. miesto (pokles o 6), pred nami Rwanda, Macedónsko, Gruzínsko,...

- kategória ochrana investorov

SR – 115. miesto

- kategória zakladanie firiem

SR – 108. miesto (pokles o 28 priečok)

- kategória cezhraničný obchod

SR – 108. miesto

Svetové ekonom. fórum

rebríček konkurencieschopnosti

SR – 78. miesto (pokles o 7)

Svet. ekonom. fórum

rebríček nezávislosti súdnictva

(článok, správu v .pdf dohľadávam, zavesím dodatočne)

SR - 115. miesto (zo 144 krajín!)

OECD

výdavky do sociálnej oblasti

(sociálna podpora)

SR 17,9 % HDP (druhé najhoršie umiestnenie v rámci EÚ), Česko 21,8 %, Rakúsko 28,3 %, Francúzsko 33 %, horšie ako Slovensko je už len Estónsko so 17,7 %

Najmä posledné porovnania považujem za bonbónik na populistickej torte – keďže u nás má vláda pečať Smeru - sociálna demokracia, ktorá zo Slovenska vytvára najviac sociálny štát v galaxii a prosperitu drží pevne v rukách.

A keď už Estónsky minister financií povie, že by nechcel dopadnúť ako Slovensko, je niečo zle priatelia, nielen sústavne zhoršujúce štatistiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?