Prezident to „celkom nečakane“ predsa len dal, alebo načo nám je ÚS

Autor: Miroslav Kadúc | 17.7.2013 o 14:48 | (upravené 17.7.2013 o 15:07) Karma článku: 13,37 | Prečítané:  1520x

„Zvážil som všetky aspekty právne aj ostatné, ktoré by mohli namietať vaše vymenovanie. Zistil som, že niet takého dôvodu, preto som takto rozhodol,“ – to sú slová prezidenta na adresu už nového Generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára.

Prezident tak po „tanečkoch“, že nemá čas na posudzovanie zvoleného kandidáta pána  Čižnára, po mediálne prípustnom mesiaci, no bez nadbytočných komentárov, rozhodol tak, ako sa dalo od „akoby člena Smeru“ očakávať.  Po tom všetkom, ako pán prezident prispel k traumatizovaniu spoločnosti ohľadne jednej z najsilnejších pozícii v Slovenskej republike, by nepochybne stálo za vysvetlenie, aké konkrétne aspekty pán prezident zvažoval, keď pri skôr a právoplatne zvolenom kandidátovi  Čentéšovi išlo okrem iného o pre pána prezidenta „terciálnu záležitosť“, príp. o osobnú nedôveru založenú na verejnosti skrytom základe, a hlavne x-stranový list plný irelevantných skutočností, prečo odmieta vymenovať Čentéša.

Osobitne by ma zaujímalo, ako sa pán prezident vysporiadal s právnymi otázkami typu, že poslanci, ktorí volili kandidáta na tento post nie z vlastnej viny nepoznali dôvody, prečo sa premiér rozhodol túto voľbu zrealizovať (opoziční poslanci, vrátane mňa, na túto skutočnosť viackrát pána premiéra vyzývali, no nedočkali iného ako ignorácie), pričom na stole Ústavného súdu sú podania, ktoré môžu do celej veci vniesť viac svetla a najmä spravodlivosti. Treba pripomenúť, že začiatkom júla sudcovia Ústavného súdu prijali nové opatrenie (zmena rozvrhu práce), ktorým fakticky odblokovali Ústavný súd. Síce neskoro, ale predsa. Skutočne ma zaujíma, ako sa pán prezident vyrovnal s otázkou, čo ak nastane situácia, že sa ukáže jeho pochybenie v tejto veci a Slovensko bude mať dvoch generálnych prokurátorov. Budú dovtedy vykonané kroky nového GP platné, alebo neplatné? Takýchto otázok je samozrejme viac. Aj to, kto za takýto stav ponesie zodpovednosť, je ďalšia a nemenej dôležitá otázka.

Z tohto všetkého, čo sa za posledné mesiace udialo, sa zdá, že pre časť najvyšších ústavných činiteľov je Ústavný súd zbytočnou záťažou pri ich vôli vládnuť bez zbytočných obmedzení. Ak to takto pôjde ďalej tak sa obávam, že sa  čoraz viac blížime k smrteľnej rane nášmu právneho štátu, a teda aj demokracii.  

Aby som nebol len kritický, jedna smietka pozitívneho vyjadrenia predsa len zaznela. Podľa slov pána prezidenta nastupuje Čižnár do funkcie, kde bude rozhodovať aj o ekonomike. „Vaše nesprávne rozhodnutia môžu ovplyvniť príchod investícií,“ takto múdro povedal. Aktuálne je teda len na pánovi Čižnárovi, ako sa k tomuto vyjadreniu pána prezidenta postaví. A teda či bude prisluhovačom vládnej strany a jej potrebám, alebo bude vykonávať celkom nestranný dozor nad dodržiavaním zákonov v štáte, ktorý aj jeho pričinením môže zostať právnym. Verím, chcem veriť, že pán Čižnár učiní zadosť svojej povesti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?